Kurtka rowerowa Crivit Sports

Podziel się:

Ostatnim elementem stroju marki Crivit, jaki został dostarczony do redakcji w ramach testów, była kurtka rowerowa – tak zwana wiatrówka. Ubranie przydatne szczególnie w chwili gdy pogoda za oknem nie jest pewna, gdy panują chłodne wietrzne dni. Niewielka po spakowaniu zawsze może być wrzucona w kieszeń koszulki i pomóc w razie nagłej zmiany pogody. Mówiąc o kurtce trzeba zauważyć oddzielne warianty męskie i damskie oraz kilka wzorów. Do testów trafił typowo męski, czarny egzemplarz, jednak można kupić także weselsze barwy: biała z fioletowymi wstawkami, fioletowa, zielona. Wszystko oczywiście ładnie złożone i zapakowane w foliowe opakowanie. Cena – 39,99 zł.
Kurtka rowerowa Crivit SportsKurtki dostępne są w kilku rozmiarach (w nawiasach podano rozmiary normatywne obowiązujące w Europie):
– męskie: M (48/50), L (52/54), XL (56/58)
– damskie: S(36/38), M (40/42), L (44/46)
Krój kurtki to popularny krój rowerowy. Dobrze dopasowany, nie za luźny żeby nie przeszkadzał w czasie jazdy. Do tego przedłużone plecy w celu lepszej ochrony przy pochylonej pozycji na rowerze. Strój zapinany jest zamkiem. Tu niestety wychodzi wada, może tylko tego egzemplarza, jednak zamek trudno zapiąć/rozpiąć. Na głowę można założyć kaptur.  Jest on jednak za luźny do włożenia pod kask (nie posiada ściągaczy),a jednocześnie za ciasny do schowania kasku pod nim. Kolejnym istotnym aspektem wykończenia jest silikonowy pasek na ciągaczu, na spodzie. Pomysł moim zdaniem świetny. Materiał dodatkowo izoluje przed wtargnięciem wody, a przede wszystkim uniemożliwia samoistne przemieszczanie się odzieży na ciele. Ostatnim elementem na jaki warto zwrócić uwagę jest zamek na plecach. Dlaczego nie piszę że jest to kieszeń? A to dlatego, że jeśli zechcemy włożyć tam dłoń okaże się ona za wąska i bardzo niewygodna. Na siłę można to wykorzystać jako kieszeń, aczkolwiek wydaje mi się, że głównym celem było przygotowanie w ten sposób pokrowca na kurtkę. Ubiór można złożyć w małą „kostkę” i wpychając przez kieszonkę zamknąć w futerale z logiem producenta.A propos znaków firmowych umieszczonych na produkcie srebrny kolor sugerujący wykończenie odblaskowe jest niestety jedynie zwykłym nadrukiem. Szkoda – bo takie nieduże akcenty pozwoliłyby wieczorową porą zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.

Kurtka rowerowa Crivit SportsGdy kurtkę weźmiemy do rąk po raz pierwszy zadziwi nas jej lekkość i struktura materiału. Jest bardzo cienki, matowy i jakby pokryty gumą. Od razu pomyślałem – rewelacja! Jednak czy do końca tak jest? O wszystkim napiszę w części użytkowej.Materiał według producenta to poliamidowa nić zaimpregnowana z wykorzystaniem technologii BIONIC FINISH® ECO. Obiecuje to nam nieprzemakalność i ochronę przed dużymi zabrudzeniami. Wykończenie od strony szwów jest nie najgorsze, choć jak już wspomniałem, zapinanie i rozpinanie zamka wymaga odrobiny skupienia, by go nie rozerwać.

Producent obiecuje nam, że ubranie jest lekkie, trwałe i wygodne. Czy tak jest naprawdę? O wszystkim przekonuje nas test użytkowy. Pierwsze wrażenie lekkości  moim zdaniem nieodparcie zaprzecza trwałości. Aczkolwiek ten aspekt najlepiej zweryfikuje czas. Rzeczywiście ciężar jest znikomy, a struktura materiału bardzo miła. Co istotne myślę, mimo złożenia do pokrowca i mocnego wymięcia kurtki, chwilę po założeniu na ciało ubranie wraca do pierwotnych kształtów niwelując zagniecenia. Nie lubię gdy ubranie, które noszę jest niechlujnie wymięte, stąd cieszy taka właściwość.Względem trwałości przyznać muszę, że już po pierwszej jeździe w mojej kurtce pojawiły się dziury. Oczywiście to wszystko moja wina, aczkolwiek przycięcie zamkiem błyskawicznym kieszeni w spodniach pozostawiło nieduże otworki. Moim zdaniem nie wróży to najlepiej trwałości. Większy upadek, zahaczenie o gałęzie, albo co gorsza kolczaste krzaki może zakończyć się porwaniem odzieży.

Kurtka rowerowa Crivit SportsKolejnym elementem branym pod uwagę jest kwestia wodoodporności. Przeprowadziłem w tym celu testy syntetyczne jak i testy w terenowe. Już pierwsza próba pokazała czego można się spodziewać. Na niewielką powierzchnię kurtki nalałem około 5 ml wody. Na początku zauważyłem, że woda zamknięta w kropli unosi się na powierzchni kurtki i nie wsiąka. Zacząłem od spodu przesuwać palcem po materiale tak, by modelować ruch kurtki na ciele i sprawdzić czy wtedy zacznie nasiąkać. Niestety materiał poddał się i przesiąkł. Z kolei wyjazd w teren złożył się z niewielkim opadem deszczu i ogólną wilgotnością w lesie. Tutaj ilość wody jaka spadła na kurtkę była dużo mniejsza i materiał nie poddał się tak łatwo. Wniosek płynie z tego bardzo prosty. Na ulewę kurtka na m nie pomoże. Może bardzo szybko przemakać. Jednak na pewno dobrze posłuży jako ochrona przed wilgocią porannej rosy, mżawki, niewielkiego deszczu lub wilgoci pozostałej po deszczu w lesie. Można pomyśleć tutaj o dalszej impregnacji materiału, jednak nie wiem czy jest to sensowne. Pamiętajmy, że to leciutka wiatrówka która ma być tania i łatwa w przechowywaniu/transporcie, a przy tym chronić od wiatru i niewielkich opadów.
Jeśli chodzi o ochronę przeciw wiatrową nie jest to ubranie w 100 % szczelne. Jednak wiatr, nawet mocny nie przeszywa całego ciała, co jest niewątpliwie atutem. Ponadto brak pełnej szczelności pozwala kurtce oddychać. Pamiętajmy, że materiał wykorzystany do produkcji kurtki to nie najnowocześniejsza membrana, która świetnie oddycha i chroni bezkompromisowo. W tym zakupie dostajemy materiał, który również radzi sobie całkiem dobrze z powierzonymi zadaniami, mimo że to tylko cieniutka warstwa poliamidowej materii. Po chwili jazdy w wiosennej aurze samopoczucie rowerzysty jest nadal zadowalające. Dlaczego tak piszę? Chce podkreślić, że kurtka oddycha, nie paruje bardzo od środka. Dopiero duży wysiłek sprawił, że poczułem jak od wewnątrz robi się wilgotno i gorąco, a komfort podróży spada.Kurtka rowerowa Crivit Sports
Podsumowując, uważam, że kurtka to udany produkt. Bardzo lekka i po złożeniu niewielka, a ponadto ochroni przed wiatrem i niedużym deszczem. Czy można chcieć czegoś więcej za taką kwotę? Myślę, że na potrzeby niedalekich wypadów, albo zapasowej ochrony w razie załamania pogody będzie rewelacyjnym uzupełnieniem rowerowego ekwipunku.

Plusy:
+ bardzo lekka
+ zajmuje niewiele miejsca po złożeniu
+ chroni przed wiatrem
+ chroni przed wilgocią
+ materiał oddycha

Minusy:
– większe deszcze spowoduje przemoczenie
– brak wstawek odblaskowych
– kieszeń za mała (lepiej sprawdza się w roli pokrowca na kurtkę)
– brak w ofercie największych rozmiarów (XXL)
Kurtka rowerowa Crivit Sports