mtbikes.pl - rower, rowery, wortal rowerowy
Enduro Trophy

Pompka rowerowa Decathlon MNP 10 HD

Podziel się:

Pompka to często niedoceniane, a bardzo ważne narzędzie dla każdego rowerzysty. Nie warto z domu wyruszać dalej na rowerze bez podstawowego ‚zabezpieczenia’ – pompki, łatek i kleju, albo zapasowej dętki. Przecież parę kilometrów ‚z buta’ to żadna przyjemność. Sam o tym za młodych lat przekonałem się nie raz, więc teraz zawsze towarzyszy mi podręczny zestaw łatek z klejem i pompka. Wybór pompki był prosty – ma być lekko i tanio. Padło na pompkę z marketu sportowego Decathlon za 8,99zl. Kwota niewielka, a warta inwestycji w spokój na rowerze.

W zestawie

Decathlon MNP 10 HD

Pompka Decathlon MNP 10 HD

W chwili zakupu dostajemy zgrabnie zapakowaną pompkę wraz z kompletem akcesoriów do montażu. Poza pompką kawałek zgrzanej folii zawiera zestaw uchwytów do zamocowania pompki przy ramie, przy koszyku na bidon oraz potrzebne do tego śruby. Pompka jest zbudowana z plastiku. Czarny korpus z białym namalowanym logo producenta. Uchwyty montażowe to także ten sam czarny plastik. Zestaw gotowy do montażu. Budowa pompki jest bardzo prosta – żadnych teleskopów, dodatków zwiększających masę i wiotkość urządzenia. To w końcu tylko tworzywo sztuczne. Pompka posiada specjalną dźwignię służącą do uszczelniania połączenia pompki z wentylem dętki. To dla mnie bardzo ważny element i w sumie aspekt który zadecydował o wyborze. Poprzedniczka nie posiadająca tego elementu jest już emerytowana 🙂 Uszczelniając połączenie miedzy pompką, a wentylem nie trzeba drugą ręką dociskać pompki żeby powietrze nie uciekało. Ot taki świetny patent. Uchwyt pompki jest zaokrąglony. By nie pominąć najważniejszych kwestii budowy – tłok jak i zbiornik wykonane są z tworzywa. Ogólna jakość wykonania jest dobra.

Działanie
Pompka jest niewielka – 23,5 cm. Łatwo mieści się przy ramie i pewnie trzyma uchwytów. Nieraz wożę ją w plecaku – zajmuje na prawdę niewiele miejsca. Korzystanie z pompki nie wymaga wielkich nakładów siły. Nałożyć korpus na wentyl (po przełożeniu uszczelki obsługuje oba typy wentyli Dunlop i Schroeder) i uszczelnić dźwigienką. A potem już tylko energicznie trzeba pompować. Az do uzyskania stosownej twardości opony. Producent obiecuje ciśnienie do 5,5bar, to dość dużo. Czy tyle pompka potrafi – nie wiem. Swoje koła pompuje po prostu na twardo, tyle ile w MTB wystarczy. Pompka jest typowym sprzętem na wycieczki, maratony. Nie posiada manometru, ale czy to potrzebny element przy takim pokroju urządzenia? Do tego są stacjonarne, warsztatowe sprzęty. Pompowanie do wystarczającego ciśnienia zajmuje trochę czasu gdyż zbiornik nie jest zbyt duży. Z takich drobiazgów – uważam ze producent popełnił błąd dobierając farbę służącą do namalowania swojego logo. Kilka dotknięć wilgotnymi, spoconymi dłońmi i po logo zostaje biała rozmazana plama.

Podsumowanie
Pompka to bardzo ważny element przy każdej dalszej niż do sklepu wycieczce rowerowej. A na maratonie wręcz nieodzowny. Opisywany model jest lekki, wygodny i tani. A do tego łatwo dostępny. Opisywana pompka jest bardzo popularna wśród rowerzystów – chyba coś w niej musi być wyjątkowego.

Plusy:
+lekka
+tania
+dobrze wykonana i stosunkowo trwała
+łatwa do transportowania

Minusy:
-felerna farba użyta do namalowania logo

 

Aktualizacja – zima 2009

Decathlon MNP 10 HD w częściach

Decathlon MNP 10 HD w częściach

Zima już prawie się skończyła. Za oknami pierwsze przebłyski słońca skusiły mnie by zacząć przygotowywać sprzęt do nadchodzącej wiosny po zimowej, trudnej eksploatacji. Jednym z komponentów była pompka Decathlon, nieodłączny element mojego wyposażenia na każdym wyjeździe. I jej zima dala się we znaki. Zdjęta z roweru pokryta była dość grubą warstwą błota, które wylatując spod kół spoczywało na całym rowerze. Błoto łatwo się zmyło, jednak pojawił się pewien problem. Mocowanie pompki do ramy w pozycji ‚zaworem do góry’ spowodowało że rękojeść była położona niżej. Jest ona częściowo ażurowa, jednak nie cała. I tu pojawił się kłopot – woda ściekająca z roweru, gromadząca wraz z błotem znalazła sobie tam miejsce i zaczęła się zbierać. Spowodowało to korozje metalowego prowadnika tłoka pompki. Cóż, za własną głupotę trzeba płacić. Na szczęście wody nie było dużo, korozja nie była tak straszna. Jednak w tym dopisku zmierzam do innego faktu – mimo że produkt charakteryzuje się niską ceną jest wykonany dobrze. Pompkę rozebrałem i wyczyściłem, nawet fragmenty rdzawe z tłoka. Jak prezentuje zdjęcie, pompkę można łatwo rozebrać. To w moim odczuciu duża zaleta. Mimo złego traktowania z mojej strony, produkt nadal nadaje się do użycia. Wysuszona i nasmarowana pompka została złożona. Element po elemencie. Myślę że posłuży kolejny rok, a może i dłużej. Potwierdza to wysoką jakość wykonania.

Może zainteresować Cię jeszcze:

   mtbikes.pl na facebook.com    mtbikes.pl na youtube.com    mtbikes.pl na picasaweb.google.com    RSS mtbikes.pl

Mactronic Laser - test tylnej lampki rowerowej

Jakiś czas temu w redakcji zawitał kurier przywożąc kolejna przesyłkę ...

Decathlon Arroyo Pack ORAO SG800 (Xudd 800) - test...

Ochrona oczu to niezbędne wyposażenie każdego rowerzysty. Nie ważne czy ...

Mactronic Shout BPM-200L - test niepozornej lampki...

Kilka tygodni temu w nasze redakcyjne ręce trafiła latarka Mactronic ...

Gravity Dropper Turbo – test sztycy regulowanej

Regulowane wsporniki siodła w ostatnim czasie szturmem zdobywają rynek części ...

Thule EasyFold 931 - test składanego bagażnika row...

Każdy zapalony rowerzysta prędzej, czy później będzie chciał przewieźć swój ...

Pokaż wszystkie

Wymiana łożysk suportu Hollowtech II

Wymiana łożysk suportu Hollowtech II na przykładzi...

Zewnętrzne łożyska suportu z czasem tracą swoje pierwotne właściwości i ...

Gravity Dropper - serwis

Gravity Dropper – serwis sztycy regulowanej

W niniejszym poradniku postaramy się przybliżyć jak wygląda serwis regulowanej ...

Montaż hamulców tarczowych

W dzisiejszych czasach w rowerach MTB coraz częściej spotykamy hamulce ...

Serwis amortyzatora Manitou Skareb Comp Air 2005 r...

Manitou Skareb to typowy przedstawiciel lekkich widelców amortyzowanych, których przeznaczeniem ...

Serwis piasty z łożyskami kulkowymi i bębenka na p...

Piasta tylna to część roweru którą charakteryzuje względnie dość duża ...

Pokaż wszystkie

Widok z zamku Bucholly

Scotland Castle Tour 2009 - relacja z wyprawy

Szkocja- to słowo działało na mnie jak magnez przez długie ...

Pasmo Brzanki i Pogórze Ciężkowickie na rowerze

TRASA: Biecz -> Skołyszyn - > Liwocz (562m n.p.m.) -> Brzanka ...

Wysowa Zdrój i okoliczne opuszczone wsie na rowerz...

TRASA: Wysowa Zdrój -> Huta Wysowska -> Czertyżne -> Banica -> ...

Trasa Szlakiem Drewnianych Cerkwi w Beskidzie Nisk...

TRASA: Gorlice -> Bielanka -> Leszczyny -> Nowica -> Przysłup -> ...

Śladami kolebki przemysłu naftowego-Szlak Greenway...

TRASA: Gorlice -> Siary -> Sękowa -> Męcina Mała -> Męcina ...

Pokaż wszystkie