mtbikes.pl - rower, rowery, wortal rowerowy
Enduro Trophy

Rock Shox Recon 351 Solo Air – nowy książę bezdroży

Podziel się:
Rock Shox Recon 351 Solo Air w całej okazałości

Rock Shox Recon 351 Solo Air w całej okazałości

Firma Rock Shox to jeden z pionierów w sprzedaży amortyzatorów zarówno na światowym, jak i polskim rynku. W swojej ofercie mają sprzęt zarówno dla zawodowców jak i dla początkujących rowerzystów, dla ludzi bez ograniczeń finansowych jak i dla tych, którzy muszą liczyć się z każdym wydanym groszem. W ciągu kilkunastu ostatnich lat firma wyrobiła sobie bardzo dobrą opinię wśród kolarzy. Nie ma co się dziwić, bo gama sprzętu jaki oferuje, korzystny współczynnik cena/jakość oraz łatwość serwisowania same zachęcają do zakupów.
Recon to seria widelców przeznaczona do XC oraz do lekkiego Allmountainu. Jest to grupa będąca bezpośrednim następcą RS Duke z lat ubiegłych. W serii tej znajduje się kilka modeli, różniących się specyfikacją techniczną, wagą oraz oczywiście ceną. Najwyższym modelem tej serii wyprodukowanym przed 2009 rokiem jest model Recon 351 Solo Air, czyli bohater tego artykułu, odpowiednik tegorocznej wersji Race, który wyróżnia się od swoich tańszych braci zastosowaniem systemu Motion Control. Do wyboru wśród innych dostępnych wersji mamy amortyzatory ze sprężyną powietrzną oraz ze sprężyną stalową, która posiada możliwość szybkiej regulacji zmiany wysokości skoku, bez konieczności użycia jakiegokolwiek klucza (U-Turn). Ponadto w ofercie możliwe są widelce z tłumieniem kompresji Motion Control lub z wykorzystaniem systemu tłumienia odbicia podobnego do Hydra Coil 2 i blokady Turn Key. Wspominając o możliwości blokady – może być ona sterowana za pomocą manetki PopLoc, PopLoc Adjust albo PushLoc – do wyboru, do koloru, albo też za pomocą dźwigni na górze prawej goleni widelca. Bohater testu, Recon 351, to widelec powietrzny (SoloAir) z systemem tłumienia kompresji Motion Control i manetką PopLoc. Zestawienie najlepszego wariantu widelca powietrznego wraz z podstawową manetką – wartość skoku 130mm.

Budowa:

Uszczelki kurzowe

Uszczelki kurzowe

Waga amortyzatora to według producenta 1884g, a zgodnie z pomiarami na wadze, z przycięta sterówką to 1837g. Wynik całkiem dobry – choć aluminiowa sterówka ujęłaby stosownie parę gram. Toteż nie jest to może chudzina, ale 32 milimetrowe anodyzowane golenie górne z kutego aluminium muszą swoje ważyć. Golenie dolne są magnezowe, do wyboru w kolorze czarnym lub srebrnym z możliwością zamontowania hamulców V-breake lub bez, w zależności od upodobań (maksymalna średnica tarczy wynosi 210 mm). Regulatory zamontowane na widelcu wykonane są z aluminium – w przeciwieństwie do plastikowych odpowiedników w widelcach poprzedniej generacji. Całość wygląda potężnie i solidnie. Już na pierwszy rzut oka wiemy, że mamy do czynienia z czymś dla ludzi znających się na rzeczy i wymagających od sprzętu jakości.
Recon 351 Solo Air, jak na porządny amortyzator przystało posiada blokadę skoku, która to włączana jest za pomocą manetki na kierownicy. Wysokość skoku jest regulowana za pomocą specjalnych podkładek (All Travell System), które wmontowuje się do goleni zmieniając skok w zakresie 80/100/130 mm. Niestety kupując nowy amortyzator OEM (tak jak mój egzemplarz)

Naklejka informująca o tłumiku Motion Control

Naklejka informująca o tłumiku Motion Control

nie dostajemy dodatkowych podkładek pozwalających na zmniejszenie skoku i szukać ich należy w serwisie, lub u innych rowerzystów posiadających All Travel System, którzy to preferują wyższy skok. Wspomniany już wcześniej system Motion Control, odpowiedzialny jest za tłumienie kompresji. Jest też system tłumienia powrotu, a ustawienie go według własnych upodobań odbywa się za pomocą pokrętła znajdującego się u dołu prawej goleni. Całość działa bardzo precyzyjnie i nie ma najmniejszych problemów z dokładnym ustawieniem. Pokrętło ma szeroką skalę regulacji – kilka obrotów. Nie to co jedyne 90 stopni w tłumiku typu Hydra Coil 2. Na goleni znajduje się odpowiednia ikona królika i żółwia – symbolizująca iż w zależności od kierunku obracania pokrętłem widelec będzie się nam albo szybciej albo wolnie rozprężał po uderzeniu w nierówność terenu. W górnej części lewej goleni, w której to znajduje się sprężyna powietrzna pod plastykową nakrętką umieszczony został wentyl pozwalający na

Niestety regulacja tłumienia kompresji to fikcja

Niestety regulacja tłumienia kompresji to fikcja

zmianę ciśnienia powietrza w sprężynie. Typowy Schräder, spokojnie można pompować typową pompką do amortyzatorów. Na tej samej goleni znajduje się też niewielka tabela, mówiąca jakie ciśnienie będzie optymalne dla rowerzysty o danej masie przy określonej wysokości skoku. Przydatne, aczkolwiek warto poeksperymentować w okolicy proponowanych ciśnień. Mówiąc o sprężynie powietrznej warto omówić dokładnie system zastosowany w widelcu. Jest to Solo Air – jak można wnioskować z nazwy – pojedynczy – solo – zawór powietrzny. Tak też w pewnym stopniu jest. Widelec posiada zawór przez który wtłacza się powietrze – jednak rozkłada się ono do dwóch komór – pozytywnej i negatywnej. Między komorami jest zawór automatycznie regulujący tą zależność – proporcjonalnie na stałe ustaloną przez producenta. Tym właśnie różni się on od znajdującego się w droższych widelcach Dual Air, gdzie obie komory są regulowane niezależnie. Tak jest taniej i prościej w eksploatacji. Niestety wpływa to na niemożność dostosowania ciśnienia w komorze negatywnej zgodnie z upodobaniami rowerzysty, a przez to też tracimy wpływ na czułość widelca.
W specyfikacji możemy wyczytać także, że model ten posiada specjalny system zwany Floodgate, który to kontroluje uginanie się amortyzatora podczas włączonej blokady skoku, zapewniając tym samym bezpieczeństwo rowerzyście. System ten jest jednak „zafiksowany”, co oznacza, że siła z jaką musimy uderzyć aby widelec się ugiął jest ustawiona fabrycznie, bez możliwości jej regulacji.
Wszystkie systemy i regulacje dostępne w RS Recon 351 SA mają zapewnić rowerzyście wygodę i bezpieczeństwo, ale o tym czy tak jest naprawdę można przekonać się tylko w jeden sposób – wypróbować samemu.

Działanie:

Regulacja tłumienia odbicia

Regulacja tłumienia odbicia

Po kilkutygodniowym namyśle i namowach stałem się właścicielem srebrnego Recona 351 SA. Nie muszę chyba opisywać jak zmieniła się geometria roweru po ponad dwukrotnym zwiększeniu skoku z 60 na 130 mm. Jednak taką właśnie wersję kupiłem w dobrych pieniądzach. Pierwsza jazda odbyła się po płaskim terenie i zakończyła się żalem, że trzeba zsiadać z roweru bo nowy amortyzator okazał się strzałem w dziesiątkę. Cicha i lekka praca daje dużą satysfakcję, nawet podczas pokonywania niewielkich nierówności, które to amortyzator zbiera bardzo sprawnie. Na większych dziurach amortyzator zaczyna odrobinę bujać, ale przy tak dużym skoku nie ma co się dziwić, a i temu można zaradzić poprzez regulację tłumienia powrotu. Przy odpowiednim ustawieniu systemu Motion Control widelec staje się uniwersalny zarówno na brukowane ulice, jak i na nierówne leśne ścieżki. Blokada skoku pozwala na swobodne zdobywanie asfaltowych podjazdów, a płynny skok doskonale sprawdza się przy szaleńczych zjazdach po wyboistych, kamienistych trasach. Poprzez łatwą regulację tłumienia powrotu oraz dobranie odpowiedniego ciśnienia powietrza można uzyskać efekt godny amortyzatorów zjazdowych, gdzie ważny jest wysoki skok z błyskawicznym powrotem do pozycji wyjściowej. Nie ma tu mowy o jakichkolwiek luzach czy o możliwości dobicia, nawet przy bardzo mocnych uderzeniach. Po przejechaniu kilkuset kilometrów widelec nadal cieszy płynną pracą, nie twardnieje ani nie mięknie, a szerokie uszczelki zapewniają całkowitą szczelność i nie pozwalają na dostawanie się brudu do wnętrza amortyzatora. Widelec jest sztywny bocznie – parametr ten wraz z dużą średnicą goleni górnych diametralnie poprawił się od czasów mojego poprzedniego widelca. W kwestii komory powietrznej – wszystko jest szczelne. Jedyna uwaga to problem z pokrętłem regulacji odbicia. Jest ono dość luźno włożone od dołu do prawej goleni i istnieje prawdopodobieństwo zgubienia. A za nowe trzeba niemało zapłacić niestety.

Podsumowanie:

Manetka PopLoc

Manetka PopLoc

Recon 351 to bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy szukają w miarę taniego, a dobrego rozwiązania. Szeroka gama ustawień powoduje, że stanowi on dosyć uniwersalny sposób na pogodzenie jazdy czysto rekreacyjnej po miejskich terenach jak i ostrego cross country, gdzie częstokroć kamienie, korzenie i błoto dają się we znaki sprzętowi oraz rowerzystom. Choć koszt amortyzatora w sklepach to przedział od 1000-1800PLN, to przy odrobinie cierpliwości i zapału do przekopywania aukcji internetowych można go swobodnie kupić za około 800PLN.
Cała seria widelców Recon jest podobna do gamy RS Tora z jedną różnicą – masą. Systemy amortyzacji sprężynowej czy też powietrznej są te same, podobnie tłumiki. Tora posiada jednak górne golenie stalowe, co bardzo podnosi wagę widelca. W Reconie są one wykonane na wzór Reby z aluminium. To mocno wpływa na masę, a nie aż tak na koszt.
Wad można doszukiwać w wadze oraz w systemie Floodgate, który ogranicza trochę możliwości indywidualnego dostosowania sprzętu pod swoje potrzeby. Podobnie jak seryjnie dodawana manetka PopLoc bez możliwości regulacji kompresji. Istnieje możliwość zamontowania manetki PopLoc Adjust, pozwalającej na płynna zmianę twardości naszego amortyzatora, niestety taka przyjemność to spory wydatek. Standardowo montowana manetka jest w sporej części wykonana z plastiku, który jak wiadomo nie jest zbyt odporny na uszkodzenia, odwdzięcza się to jednak niską masą.
Dodatkową jej wadą jest montaż wymagający ściągania z kierownicy gripów oraz klamek.
Na zakończenie powiem, że amortyzator ten jest godny polecenia i w pełni zaspokoi potrzeby nawet bardzo wymagających użytkowników dwóch kółek, dla których jazda na rowerze to nie tylko zdobywanie kolejnych celów podróży.

Plusy:
+sztywny bocznie
+powietrzny system amortyzacji pozwala dopasować twardość do potrzeb rowerzysty
+blokada skoku kontrolowana zdalnie manetką
+tłumienie Motion Control o szerokim spektrum regulacji

Minusy:

-tylko Solo Air – nie można regulować czułości
-„zafiksowany” Floodgate bez możliwości regulacji
-montaż manetki wymaga demontażu gripów oraz klamek
-proporcjonalnie duża masa

Autor: Szymon „Woźny” Wojtyła

Może zainteresować Cię jeszcze:

   mtbikes.pl na facebook.com    mtbikes.pl na youtube.com    mtbikes.pl na picasaweb.google.com    RSS mtbikes.pl

Mactronic Laser - test tylnej lampki rowerowej

Jakiś czas temu w redakcji zawitał kurier przywożąc kolejna przesyłkę ...

Decathlon Arroyo Pack ORAO SG800 (Xudd 800) - test...

Ochrona oczu to niezbędne wyposażenie każdego rowerzysty. Nie ważne czy ...

Mactronic Shout BPM-200L - test niepozornej lampki...

Kilka tygodni temu w nasze redakcyjne ręce trafiła latarka Mactronic ...

Gravity Dropper Turbo – test sztycy regulowanej

Regulowane wsporniki siodła w ostatnim czasie szturmem zdobywają rynek części ...

Thule EasyFold 931 - test składanego bagażnika row...

Każdy zapalony rowerzysta prędzej, czy później będzie chciał przewieźć swój ...

Pokaż wszystkie

Wymiana łożysk suportu Hollowtech II

Wymiana łożysk suportu Hollowtech II na przykładzi...

Zewnętrzne łożyska suportu z czasem tracą swoje pierwotne właściwości i ...

Gravity Dropper - serwis

Gravity Dropper – serwis sztycy regulowanej

W niniejszym poradniku postaramy się przybliżyć jak wygląda serwis regulowanej ...

Montaż hamulców tarczowych

W dzisiejszych czasach w rowerach MTB coraz częściej spotykamy hamulce ...

Serwis amortyzatora Manitou Skareb Comp Air 2005 r...

Manitou Skareb to typowy przedstawiciel lekkich widelców amortyzowanych, których przeznaczeniem ...

Serwis piasty z łożyskami kulkowymi i bębenka na p...

Piasta tylna to część roweru którą charakteryzuje względnie dość duża ...

Pokaż wszystkie

Widok z zamku Bucholly

Scotland Castle Tour 2009 - relacja z wyprawy

Szkocja- to słowo działało na mnie jak magnez przez długie ...

Pasmo Brzanki i Pogórze Ciężkowickie na rowerze

TRASA: Biecz -> Skołyszyn - > Liwocz (562m n.p.m.) -> Brzanka ...

Wysowa Zdrój i okoliczne opuszczone wsie na rowerz...

TRASA: Wysowa Zdrój -> Huta Wysowska -> Czertyżne -> Banica -> ...

Trasa Szlakiem Drewnianych Cerkwi w Beskidzie Nisk...

TRASA: Gorlice -> Bielanka -> Leszczyny -> Nowica -> Przysłup -> ...

Śladami kolebki przemysłu naftowego-Szlak Greenway...

TRASA: Gorlice -> Siary -> Sękowa -> Męcina Mała -> Męcina ...

Pokaż wszystkie