mtbikes.pl - rower, rowery, wortal rowerowy
Enduro Trophy

Test licznika Sigma BC 1706 HR DTS

Podziel się:

Zapewne wiele osób, które zaczynają przygodę z rowerem, myśli o zakupie Sigma BC 1706 HR DTSlicznika rowerowego. Powodów jest wiele. Jedni chcą z ciekawości sprawdzać swoją prędkość i odległości jakie pokonują, inni używają ich do planowania zawodowych treningów i katalogowania swoich sezonowych osiągów. Nie mniej jednak przychodzi taki moment kiedy decydujemy się na zakup urządzenia tego typu. Poniższy tekst stanowi prezentację i jednocześnie test takiego gadżetu firmy SIGMA, modelu BC 1706 HR DTS.

Zawartość opakowania

W pudełkuKupując 1706-tke otrzymujemy ją w przyciągającym wzrok w solidnym opakowaniu imitującym okno wystawowe i billboard reklamowy jednocześnie. Sprawia to, że produkt wygląda profesjonalnie i markowo (w końcu to SIGMA).

Po jego otwarciu znajdujemy zestaw pomiarowy składający się z:
– licznika
– bezprzewodowego sensora DTS (Digital Transmission System)
– receptora pulsu z przekaźnikiem
– elastycznego regulowanego pasa mocującego receptor do klatki piersiowej
– magnesu
– uchwytu na kierownicę
– klucza do pokrywy baterii
– trzech gumek mocujących w rozmiarach 30mm 32mm i 42mm
– instrukcji obsługi w 10 językach (w tym oczywiście język polski)

Zestaw Sigma BC 1706 HR DTS

Zestaw Sigma BC 1706 HR DTS

Instrukcja obsługi

Dość czytelna instrukcja montażu

Dość czytelna instrukcja montażu

Ta jest dość czytelna. Zawiera instruktaż montażowy, w którym jednak wszystko pokazane jest ilustracjami nie posiadającymi opisów więc dla osoby montującej takie urządzenie niektóre z nich mogły by być przez chwile nieco zagadkowe ale po przymierzeniu sprzętu do roweru odgadywało się ich przesłanie. Następnie mamy spis funkcji każdego przycisku, ich programowania i optymalizacji jak również tabele obwodów kół. Tutaj z kolei wszystko jest starannie wyjaśnione i podane nam na przysłowiowym „talerzu”, kompletnie nie sprawiając kłopotów nawet osobom dopiero zaczynającym przygodę z licznikami. Na końcu jest tabela ze standardowymi obwodami kół przewidzianymi dla danych obręczy i opon. Całość schludnie ujęta w formie niewielkiej książeczki.

Montaż

Cały zestaw instaluje się beznarzędziowo i stosunkowo łatwo. Firma SIGMA wprowadziła w swojej ofercie system elastycznych gumek mocujących, za pomocą których można szybko i sprawnie zainstalować zestaw używając jedynie własnych rąk. Uchwyt licznika można obracać w poziomie o 90 stopni co pozwala na umieszczenie go zarówno na kierownicy jak i na mostku. Sam montaż jest intuicyjny jednak naciąganie gumek wymaga nieco siły. Mocowanie jest solidne mimo iż z zewnątrz może nie sprawiać takiego wrażenia. Po kilku minutach walki zarówno licznik jak i sensor są na swoim miejscu.
Sigma BC 1706 HR DTS

Czujnik DTS

Czujnik DTS

Sensor rejestrujący jest dość duży ale jednocześnie lekki i pewnie trzyma się widelca. W zestawie mamy 2 gumki większa i mniejszą. Zależnie od tego czy dysponujemy sztywnym widelcem czy też amortyzatorem, stosujemy odpowiedni rozmiar. Magnes również trzyma się doskonale i zgubienie go graniczy z cudem (oczywiście pod warunkiem, że jest dobrze dokręcony). Gwint w magnesie jest metalowy co zapobiega jego wyrabianiu się w przypadku wielokrotnego montażu i demontażu.

Funkcje komputera

Licznik posiada wszystkie standardowe funkcje przewidziane dla tego typu urządzeń. W ich skład wchodzą:

Funkcje podstawowe:
– menu w 7 językach
– podświetlenie ekranu
– wskaźnik rozładowania baterii
– zachowanie ustawień i wartości licznika
– możliwość ustawienia dwóch wielkości kół
– zegar

Funkcje rowerowe:
– prędkość aktualna
– prędkość średnia
– porównanie prędkości średniej do aktualnej
– prędkość maksymalna
– dystans dzienny
– dystans wycieczki z możliwością ustawienia i odliczania wstecz
– dystans całkowity dla roweru 1
– dystans całkowity dla roweru 2
– dystans całkowity dla obu (1+2)

Funkcje czasu:
– rzeczywisty czas jazdy
– stoper
– całkowity czas jazdy dla roweru 1
– całkowity czas jazdy dla roweru 2
– całkowity czas jazdy dla obu (1+2)
Do zestawu dołączony jest również pulsometr w postaci nakładki na klatkę piersiową mocowanej za pomocą elastycznego, regulowanego paska. Po założeniu go i zajęciu pozycji na rowerze automatycznie w ciągu kilku sekund następuje synchronizacja czujnika z komputerem i rozpoczyna się pomiar.

Opaska mierząca tętno

Opaska mierząca tętno

Funkcje pulsometru:
– puls aktualny
– puls średni
– puls maksymalny

Ważne jest by przy zakładaniu nawilżyć kroplą wody elektrody znajdujące się na wewnętrznej stronie czujnika w celu polepszenia ich przewodności. Jest to zabieg jednorazowy ponieważ później zajmie się tym nasze ciało wydzielając pot.

Elektrody, które należy nawilżyć przy zakładaniu opaski

Elektrody, które należy nawilżyć przy zakładaniu opaski

Na początku byłem sceptyczny co do precyzji tego typu urządzenia. Nie sadziłem, że można polegać w 100% na jego wskazaniach. Jednak już pierwsze minuty eksploatacji wprawiły mnie w osłupienie. To naprawdę działa i to diabelnie dokładnie. Sprawdziłem to za pomocą elektronicznego ciśnieniomierza ze wskazaniem pulsu. Kilka razy robiłem nim pomiar mając na sobie jednocześnie gadżet SIGMY i wartość pojawiająca się na wyświetlaczu zawsze zgadzała się ze wskazaniami pulsometru. Następnie sprzęt został przetestowany w terenie na odcinku 90 kilometrów i wszelkie zmiany tempa czy ostre podjazdy skutkowały widocznymi, gwałtownymi skokami w moim EKG. Co do wygody – na początku po założeniu pasa odczuwamy lekki dyskomfort ale już po kilku kilometrach zapominamy ze mamy czujnik na sobie. Nie przeszkadza on absolutnie w niczym i doskonale spełnia powierzone mu zadanie.

Użytkowanie

Na działanie tego licznika nie można narzekać. Jako że jest on zaprojektowany w technologii bezprzewodowej konieczna jest synchronizacja czujników z komputerem przed rozpoczęciem rejestracji pomiarów. Proces ten przebiega niemalże natychmiastowo zarówno w przypadku czujnika prędkości jak i pulsometru (oczywiście jak tylko znajdziemy się w odpowiedniej odległości). Zasięg fal radiowych pulsometru jest w zupełności wystarczający. Nawet gdy stoimy tuż za rowerem czujnik wciąż przekazuje pomiar do komputera. Dla osób, które nie używają pulsometru jest przewidziana opcja wyłączenia jego wskazań z wyświetlacza. Dane dotyczące pulsu stają się niewidoczne i ustępują miejsca innym odczytom bardziej istotnym dla użytkownika. Jest to wygodne i sprawia wrażenie większych możliwości adaptacji sprzętu do konkretnych potrzeb (a przecież „Klient nasz pan”). Wiele osób niepokoi się o skuteczność przesyłania sygnału radiowego i ewentualne zakłócenia. Otóż system cyfrowego kodowania sygnału DTS dba o to by nic takiego nie miało miejsca w czasie użytkowania tego urządzenia. Po przejechaniu około 300km w różnych warunkach pogodowych, w pobliżu linii wysokiego napięcia czy na skwerach gdzie jest masa osób z telefonami komórkowymi albo wśród innych kolarzy z podobnymi licznikami – nie stwierdziłem żadnych problemów z komunikacja licznika z czujnikami. Ponadto sprzęt jest przyjazny dla użytkownika. Funkcje przypisane są do czterech przycisków w taki sposób, że już po kilkuminutowej zabawie z nimi obsługa i programowanie stają się instynktowne. Wyświetlacz jest przejrzysty, posiada stopniowanie kontrastu oraz podświetlenie, które nie oślepia rowerzysty a bywa przydatne wieczorową porą. Nie przewidziano w tym modelu pomiaru kadencji ale jak to mówią „nie można mieć wszystkiego”. Modele z kadencją są sporo droższe wiec może zamysłem producenta był kompromis pomiędzy ceną a zakresem funkcji. Design jest konserwatywny, stonowany, sprzęt zaprojektowany raczej pod kątem praktycznego wykorzystania niż estetycznych fajerwerków. 1706 jest nieduży, mało rzucający się w oczy, lekki i bardzo funkcjonalny. Zestaw zasilany jest bateriami CR2032 3V w liczbie 3 sztuk(po jednej dla czujników oraz jedna dla komputera pokładowego.

Podsumowanie

SIGMA BC 1706 HR DTS jest niewątpliwie sprzętem dobrej jakości i każdy kto zdecyduje się na jego zakup będzie z pewnością zadowolony. Jednak nie jest to łatwa decyzja ponieważ 1706-tka jest zwyczajnie… droga. Cena oscylująca w okolicach 180zl nie zachęca do zakupu i kieruje większość użytkowników w stronę niższych modeli. Czy licznik ten jest warty tych pieniędzy to już kwestia perspektywy. Na pewno jest to oferta lepsza od liczników konkurencji w podobnym przedziale cenowym, które bardzo często są o wiele uboższe w funkcje. Ponadto jego bezawaryjność, łatwość obsługi, precyzja w działaniu, kompaktowość i nienaganny wygląd przemawiają zdecydowanie za. Produkt solidnie wykonany i godny polecenia.

Plusy:
– bezawaryjność
– precyzja
– ergonomia
– funkcjonalność
– pulsometr

Minusy:
– cena
– brak pomiaru kadencji

Autor: Robert „Soulless” Janek

Może zainteresować Cię jeszcze:

  • Test Sigma 1606 L DTS – bez przewodów, bez problemów?Test Sigma 1606 L DTS – bez przewodów, bez problemów? Zakup licznika to najczęściej jedna z pierwszych czynności po zakupie roweru. Ciekawość prędkości z jaką porusza się rower i ilość pokonanych kilometrów, a za tym idące statystyki naszych […]
  • Test licznika rowerowego Sigma Sport BC1400Test licznika rowerowego Sigma Sport BC1400 Sprzęt ten jest ze mną już od samego początku. Po zakupie roweru następnym zakupem było najważniejsze akcesorium rowerowe - licznik, czyli taki mały komputer pokładowy. Wybór padł na znaną […]
  • Licznik CAT EYE Tomo XCLicznik CAT EYE Tomo XC Cóż - pora się przyznać - mam ten licznik, ale pomimo tego, że został zjechany na forum :D to jednak zdecydowałem się go opisać. Licznik ma dwie bardzo poważne zalety: czytelny wskaźnik […]
  • Licznik prędkości na plecach – Speed VestLicznik prędkości na plecach – Speed Vest Speed Vest to kamizelka odblaskowa, która oprócz odbijania światła robi także coś bardziej interesującego i niecodziennego. Mowa tu o dużym wyświetlaczu na plecach, który pokazuje […]
  • Bagażnik tylny firmy CROSSOBagażnik tylny firmy CROSSO Kiedy stałem się właścicielem nowego rowerka stało się jasne, że czas się porządnie wyposażać. Na pierwszy cel poszedł bagażnik. Jednym z warunków tego, by jakikolwiek bagażnik spełniał […]
   mtbikes.pl na facebook.com    mtbikes.pl na youtube.com    mtbikes.pl na picasaweb.google.com    RSS mtbikes.pl

Mactronic Laser - test tylnej lampki rowerowej

Jakiś czas temu w redakcji zawitał kurier przywożąc kolejna przesyłkę ...

Decathlon Arroyo Pack ORAO SG800 (Xudd 800) - test...

Ochrona oczu to niezbędne wyposażenie każdego rowerzysty. Nie ważne czy ...

Mactronic Shout BPM-200L - test niepozornej lampki...

Kilka tygodni temu w nasze redakcyjne ręce trafiła latarka Mactronic ...

Gravity Dropper Turbo – test sztycy regulowanej

Regulowane wsporniki siodła w ostatnim czasie szturmem zdobywają rynek części ...

Thule EasyFold 931 - test składanego bagażnika row...

Każdy zapalony rowerzysta prędzej, czy później będzie chciał przewieźć swój ...

Pokaż wszystkie

Wymiana łożysk suportu Hollowtech II

Wymiana łożysk suportu Hollowtech II na przykładzi...

Zewnętrzne łożyska suportu z czasem tracą swoje pierwotne właściwości i ...

Gravity Dropper - serwis

Gravity Dropper – serwis sztycy regulowanej

W niniejszym poradniku postaramy się przybliżyć jak wygląda serwis regulowanej ...

Montaż hamulców tarczowych

W dzisiejszych czasach w rowerach MTB coraz częściej spotykamy hamulce ...

Serwis amortyzatora Manitou Skareb Comp Air 2005 r...

Manitou Skareb to typowy przedstawiciel lekkich widelców amortyzowanych, których przeznaczeniem ...

Serwis piasty z łożyskami kulkowymi i bębenka na p...

Piasta tylna to część roweru którą charakteryzuje względnie dość duża ...

Pokaż wszystkie

Widok z zamku Bucholly

Scotland Castle Tour 2009 - relacja z wyprawy

Szkocja- to słowo działało na mnie jak magnez przez długie ...

Pasmo Brzanki i Pogórze Ciężkowickie na rowerze

TRASA: Biecz -> Skołyszyn - > Liwocz (562m n.p.m.) -> Brzanka ...

Wysowa Zdrój i okoliczne opuszczone wsie na rowerz...

TRASA: Wysowa Zdrój -> Huta Wysowska -> Czertyżne -> Banica -> ...

Trasa Szlakiem Drewnianych Cerkwi w Beskidzie Nisk...

TRASA: Gorlice -> Bielanka -> Leszczyny -> Nowica -> Przysłup -> ...

Śladami kolebki przemysłu naftowego-Szlak Greenway...

TRASA: Gorlice -> Siary -> Sękowa -> Męcina Mała -> Męcina ...

Pokaż wszystkie