mtbikes.pl - rower, rowery, wortal rowerowy
Enduro Trophy

Scotland Castle Tour 2009 – relacja z wyprawy

Podziel się:

Szkocja- to słowo działało na mnie jak magnez przez długie lata. Wystarczyło, że ktoś wspomniał o niej, to mimowolnie nadstawiałem uszu. Z tym większą niecierpliwością czekałem, aż wsiądziemy na rowery i ruszymy na podbój nieznanych terenów. Szczerze przyznam, że nie zawiodłem się. Szkocja urzekła mnie swoim dzikim charakterem i jakże nieprzewidywalną pogodą. Mógłbym napisać 40 stron, a i tak nie oddałbym wszystkich walorów tego kraju tak samo jak dzikości przyrody, z którą przyszło nam się w ciągu tych 3 tygodni zmierzyć. Biorąc pod uwagę temat przewodni naszej wyprawy, skupię się zatem tylko na zamkach, które mnie osobiście urzekły. I nie mam zamiaru opisywać tutaj słynnych zamków takich jak Stirling, Dunrobin czy ruin zamku Dunnottar. Każdy z tych zamków jest szeroko opisywany w przewodnikach. Są to, co prawda piękne zamki, ale poprzez masową turystykę tracą otoczkę dzikości oraz niedostępności. Nam udało się znaleźć kilka miejsc rzadko odwiedzanych przez turystów. Nie były to wysokie mury obronne, potężne baszty, czy mosty zwodzone, a fragmenty murów na skałach, pozostałości po wieżyczkach i ledwo widoczne zarysy fos. Jednak w połączeniu z lokalizacją na klifach, mocno wiejącym wiatrem oraz odgłosami owiec wzbudzały we mnie dużo większe uczucia, aniżeli majestatyczne budowle średniowiecza. Każdy z tych zakątków posiadał swego rodzaju klimat, którego często brakuje odnowionym, nastawionym na turystów zamkom.

Widok z zamku Bucholly

Przede wszystkim chciałbym wspomnieć o Bucholly Castle. Ruiny tego zamku są naniesione tylko na niektórych mapach. Nie prowadzą do nich żadne drogowskazy. My, aby do niego dotrzeć przeskakiwaliśmy płoty, przedzieraliśmy się przez pastwisko owiec oraz wyginaliśmy ciało by uniknąć starcia z drutem kolczastym. Zostaliśmy wynagrodzeni przepięknym widokiem na ruiny zamku królującego na klifie. Do dzisiejszych czasów zachowała się jedna ściana zamku. Zamek ten wybudowany został przez Sweyna Asliefsona ok. 1140 roku. Pierwotną nazwą był Lamaborg. Dopiero w XIII wieku, gdy został przejęty i rozbudowany przez rodzinę Mowat przyjął nazwę Bucholie (Bucholly). W ich posiadaniu był do roku 1661. Po tym okresie popadł w ruinę i nie odzyskał już swojej świetności. W ten sposób możemy podziwiać jego pozostałości, które połączone z hukiem uderzających o klify fal, beczeniem owiec, odgłosami mew oraz wiejącym z nad morza wiatrem powodują, że nie ma się ochoty opuszczać tego miejsca. I tak też było ze mną, a gdy dodam do tego piękno zachodzącego słońca oraz brak kogokolwiek (poza owcami), to uzyskam obraz, który urzekł mnie do tego stopnia, iż nie łatwo mi było się z nim rozstać.

Zamek Bucholly

W podobnym tonie odebrałem zamek Old Wick. Wybudowany w XII wieku pełnił rolę obronną przez kolejne 600 lat , do momentu kiedy to został opuszczony. Do dzisiaj zachował się tylko skrawek jednej komnaty. To, co zobaczyłem, to strome skaliste wybrzeże raz po raz zmagające się z morskimi falami, z jednej strony równy jak stół brzeg, z innej znowu postrzępiony i ułożony ze skał niczym klocki lego przypominając w ten sposób bardziej nasze góry stołowe aniżeli morskie wybrzeże, które zwykliśmy odwiedzać nad naszym Bałtykiem.

Ruiny zamku Old Wick

Kolejnymi ruinami, które odbiły swą pieczęć w mej pamięci umiejscowione są w Cruden Bay. Są to pozostałości po nowym (XVw) zamku Slains. Został on wybudowany po zniszczeniu starego XIII wiecznego zamku (później nazwany Old Slains) umiejscowionego przy miejscowości Collieston i zniszczonego przez króla Jamesa VI w 1594r. Nowy zamek Slains przez długi czas służył swym domownikom i był dla nich schronieniem. W tym czasie przeszedł kilka rekonstrukcji i dopiero XX w przyniósł jego upadek. Obecnie możemy podziwiać jego majestatyczne ruiny, które położone na skalistym wzgórzu pięknie komponują się z położonym niżej wybrzeżem. Porywisty wiatr, który nie pozwalał złapać oddechu, oraz wzburzone fale rozpryskujące się na skałach, to rzeczy, które na długo pozostaną w mej pamięci. Uzupełnieniem magicznego krajobrazu jest błotnista, wyboista droga, brak drogowskazów do zamku, oraz dzika i nieujarzmiona przyroda.

Widok z zamku Slains

Zamek Slains

 Findlater to zamek, który przyszło nam zwiedzać w deszczu. Położony jest w podobny sposób jak najsłynniejszy szkocki zamek Dunnotar, czyli jego fundamenty zbudowane są na półwyspie o wysokości 15m, a jedynym wejściem do zamku jest wąski przesmyk połączony kamiennym mostem z lądem. W półwysep raz po raz uderzają wzburzone fale, przez co reszta wybrzeża jest poszarpana i skalista. Zamek wybudowany został prawdopodobnie przez Johna Sinclaira w XIV wieku. Jego usytuowanie powodowało, że był on bardzo ciężki do sforsowania i opierał się wielokrotnie najazdom. W 1600 roku został opuszczony i popadł w ruinę. Do dzisiaj zachowały się tylko fragmenty murów. Niestety drogowskazy do zamku są słabo widoczne i nieczytelne, poza tym w miejscu, gdzie powinniśmy skierować się ku morzu, ewidentnie ktoś przestawił znak, przez co początkowo pomyliliśmy drogę. Przy ruinach na pewno pozostałbym dłużej, gdyby nie szkocka, deszczowa pogoda, która uprzykrzyła niestety zwiedzanie tego fascynującego miejsca. Jednak tego dnia utwierdziłem się w przekonaniu o zamkowym eldorado oraz nieprzewidywalności pogody w Szkocji.

Ruiny zamku Findlater

Zamki, o których wspomniałem to zaledwie cząstka porozrzucanych po całej Szkocji średniowiecznych umocnień. Nam, dzięki sponsorom, dane było zobaczyć 55 z nich. Dzięki głównemu sponsorowi czeskiej firmie Loap spaliśmy w ciepłych śpiworach oraz wygodnych namiotach. Firma ta zasponsorowała nam peleryny, dzięki którym nie straszne nam były obiady w deszczu. Natomiast od firmy Airbike otrzymaliśmy stroje kolarskie, w których byliśmy widoczni na drodze. Zamkowe, ciemne zakamarki oraz namiot w nocy penetrować mogliśmy przy pomocy latarek taktycznych od 4sevens. Wszystkie informacje o nas, naszych przygodach oraz sponsorach możecie Państwo przeczytać w pozostałych relacjach, które razem ze zdjęciami znajdują się na naszej stronie internetowej: www.scotland2009.cba.pl.

Opis trasy

04 sierpień: Inverness – Lochslin, 106 km
Zamki: katedra Rosemarkie
Latarnie: Carnac Point, Craigton Point, Chanonry, Cromarty, Tarbat

05 sierpień: Lochslin – Mid Clyth, 116 km
Zamki: Skelbo, Dunrobin, Dunbeath, Carmliath
Latarnie: Lybster, Clythness

06 sierpień: Mid Clyth – Forss, 127 km
Zamki: Old Wick, Sinclair, Girnigoe, Keiss, Bucholly, May, Thurso
Latarnie: Wick (2x), Noss Head, Duncansby Head, Dunnet Head, Holborn Head

07 sierpień: Forss – Heilam, 99 km
Zamki: Varrich
Latarnie: Strathy Point

08 sierpień: Heilam – Scourie, 76 km
Latarnie: Loch Eriboll, Cape Wrath

09 sierpień: Heilam – Inverlael, 87 km
Zamki: Ardvreck

10 sierpień: Inverlael – Inverness, 79 km

11 sierpień: Inverness – Fort Augustus, 59 km
Zamki: Urquhart

12 sierpień: Fort Augustus – Fort William, 57 km
Zamki:Inverlochy
Ben Nevis: 1344m – 4406 ft

13 sierpień: Fort William – Taynuilt, 111 km
Zamki: Stalker, Barcaldine, Dunastaffnage

14 sierpień: Taynuilt – Inveraray, 34 km
Zamki:Kilchurn

15 sierpień: Inveraray – Croftamie, 111 km
Zamki: Inveraray, Bulloch, Dumbarton
Loch Lomond & The Trossachs National Park

16 sierpień: Croftamie – Balgedie, 117 km
Zamki: Culcreuch, Balgair, Stirling, Menstrie, Campbell, Broomhall, Tullibole, Loch Leven, Burleigh

17 sierpień: Balgedie – Carnoustie, 141 km
Zamki: Balgonie, Kellie, Crail, Cambo, St. Andrews, katedra St. Adrews, Earshall, Broughty
Latarnie: Methil, Elie Ness, Pittenweem, Anstruther, Fife Point, Tayport (Pile, East, West), NLB Lightship (Dundee), Buddon Ness (2x), Isle of May, Bell Rock

18 sierpień: Carnoustie – Girdle Ness, 125 km
Zamki: Arbirlot, opactwo Arbroath, Redcastle, Allardice, Dunnottar
Latarnie: Arbroath (2x, muzeum), Scurdie Ness, Montrose (2x), Tod Head, Girdle Ness

19 sierpień: Girdle Ness – Pennan, 139 km
Zamki: Old Slains, Slains, Inverugie (2x), Cairnbug, Kinnaird, Pitsligo I, Pitsligo II
Latarnie: Aberdeen (South, North), Torry (2x), Buchan Ness, Peterhead, Rattray Head, Balaclava, Kinnaird Head (2x, muzeum), Rosehearty

20 sierpień: Pennan – Duffus Castle, 108 km
Zamki: Banff, Findlater, Duffus
Latarnie: Macduff, Banff, Portsoy, Buckie (2x), Lossiemouth, Covesea Skerries

21 sierpień: Duffus Castle – Inverness, 94 km
Zamki: Brodie, Cawdor, Kilravock, Stuart
Latarnie: Burghead, Nairn

Dodatkowo w ramach wstępu do wyprawy w dniach 1 i 2 sierpnia przejechaliśmy 66 km zwiedzając Paryż

1852 km rowerami, 55 zamków, 42 latarnie
oraz 5650 km dojazdu samochodem marki Łada 111

Autor: Szymon Belka

SPONSOR GŁÓWNY:

Czeski producent odzieży i sprzętu sportowego firma LOAP

SPONSORZY:


Sklep 4sevens.pl


Sklep rowerowy Airbike


Sklep rowerowy addictiveMTBsports


Sklep Rowerowy SZUMGUM

Firma BERGHAUS

PATRON HONOROWY:


Politechnika Gdańska

PARTNERZY:


Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej ”FIFY”


Sekcja Turystyki Kwalifikowanej LUKS „Pol” w Czersku

PATRONI MEDIALNI:


Magazyn rowerowy Rowertour


Ogólnopolski Vortal rowerowy ROWEROWE.net


Radio Weekend


Portal Internetowy CYKLOiD.pl


Portal Internetowy Odyssei.com


Vortal rowerowy mtbikes.pl


Portal Internetowy bikestats.pl


Vortal rowerowy bikeworld.pl


Portal Internetowy Podróżnik.net


Serwis Geograficzno-Podróżniczy Geozeta.pl


Akademickie Pismo Studentów Politechniki Gdańskiej „PUNKT G”


Tygodnik Czas Chojnic


Portal Internetowy cyclo.pl

Może zainteresować Cię jeszcze:

  • Scotland Castle Tour 2009Scotland Castle Tour 2009 Nasz cel: Chociaż, na co dzień wykonujemy różne zajęcia, pracujemy, studiujemy to mamy jedną wspólną pasję, a mianowicie podróżowanie. Wciąż wyznaczamy sobie cele, które chcemy […]
  • Śladami kolebki przemysłu naftowego-Szlak GreenwaysŚladami kolebki przemysłu naftowego-Szlak Greenways TRASA: Gorlice -> Siary -> Sękowa -> Męcina Mała -> Męcina Wielka -> Wapienne -> Rozdziele -> Lipinki -> Wójtowa -> Kobylanka -> Kryg -> Dominikowice -> […]
  • Trasa przez Przełęcz Regetowską – Beskid NiskiTrasa przez Przełęcz Regetowską – Beskid Niski TRASA: Radocyna -> Konieczna -> Becherov -> Przełęcz Regetowska -> Regietów -> Smerekowiec -> Gładyszów -> Krzywa -> Radocyna DŁUGOŚĆ: 42 […]
  • Downhill Magurą MałastowskąDownhill Magurą Małastowską TRASA: Gorlice -> Siary -> Sękowa -> Ropica Górna -> Małastów -> Pętna -> Przełęcz Małastowska -> Magura Małastowska -> Ropica Polska -> Gorlice DŁUGOŚĆ: 42 […]
  • Okulary marki Decathlon Aptonia Xudd 500Okulary marki Decathlon Aptonia Xudd 500 Dane techniczne: - Dwa wymienne komplety szkieł z poliwęglanu (białe i ciemne) - Filtr UV400 - Gumowe zakończenia nosków i zauszników - Kolor oprawek: szary - 2 lata […]
Tagi wpisu: , ,

Kategoria: Trasy
   mtbikes.pl na facebook.com    mtbikes.pl na youtube.com    mtbikes.pl na picasaweb.google.com    RSS mtbikes.pl

Mactronic Laser - test tylnej lampki rowerowej

Jakiś czas temu w redakcji zawitał kurier przywożąc kolejna przesyłkę ...

Decathlon Arroyo Pack ORAO SG800 (Xudd 800) - test...

Ochrona oczu to niezbędne wyposażenie każdego rowerzysty. Nie ważne czy ...

Mactronic Shout BPM-200L - test niepozornej lampki...

Kilka tygodni temu w nasze redakcyjne ręce trafiła latarka Mactronic ...

Gravity Dropper Turbo – test sztycy regulowanej

Regulowane wsporniki siodła w ostatnim czasie szturmem zdobywają rynek części ...

Thule EasyFold 931 - test składanego bagażnika row...

Każdy zapalony rowerzysta prędzej, czy później będzie chciał przewieźć swój ...

Pokaż wszystkie

Wymiana łożysk suportu Hollowtech II

Wymiana łożysk suportu Hollowtech II na przykładzi...

Zewnętrzne łożyska suportu z czasem tracą swoje pierwotne właściwości i ...

Gravity Dropper - serwis

Gravity Dropper – serwis sztycy regulowanej

W niniejszym poradniku postaramy się przybliżyć jak wygląda serwis regulowanej ...

Montaż hamulców tarczowych

W dzisiejszych czasach w rowerach MTB coraz częściej spotykamy hamulce ...

Serwis amortyzatora Manitou Skareb Comp Air 2005 r...

Manitou Skareb to typowy przedstawiciel lekkich widelców amortyzowanych, których przeznaczeniem ...

Serwis piasty z łożyskami kulkowymi i bębenka na p...

Piasta tylna to część roweru którą charakteryzuje względnie dość duża ...

Pokaż wszystkie

Widok z zamku Bucholly

Scotland Castle Tour 2009 - relacja z wyprawy

Szkocja- to słowo działało na mnie jak magnez przez długie ...

Pasmo Brzanki i Pogórze Ciężkowickie na rowerze

TRASA: Biecz -> Skołyszyn - > Liwocz (562m n.p.m.) -> Brzanka ...

Wysowa Zdrój i okoliczne opuszczone wsie na rowerz...

TRASA: Wysowa Zdrój -> Huta Wysowska -> Czertyżne -> Banica -> ...

Trasa Szlakiem Drewnianych Cerkwi w Beskidzie Nisk...

TRASA: Gorlice -> Bielanka -> Leszczyny -> Nowica -> Przysłup -> ...

Śladami kolebki przemysłu naftowego-Szlak Greenway...

TRASA: Gorlice -> Siary -> Sękowa -> Męcina Mała -> Męcina ...

Pokaż wszystkie